Forum

Papagali, programare on the fly şi ceva în plus

Neautentificat.

#1 2012-05-10 19:16:51

kazzaciov
Membru
Registered: 2012-05-10

Perusi bolnavi

As vrea pe aceasta cale sa ma ajutati cu sfaturi in legatura cu situatia puiutilor nostri.

Acum 2 saptamani aveam 2 pui frumosi si jucausi - Juko si Bella. Am fost plecati 2 zile inainte de 1 mai si i-am lasat singuri cu mancare si apa la dispozitie. Cand m-am intors luni am gasit-o pe fetita cu puful de pe fata zbarlit si foarte apatica si facea un gainat verde crud foarte apos. Baiatul nu avea nimic, manca normal, ciripea, incerca prin orice mijloace s-o inveseleasca. In aceeasi zi am fost cu ea la un veterinar din apropiere, mare chin ca ea era foarte foarte sperioasa. Veterinarul ne-a recomandat un antibiotic si antidiareic care sa fie pus in apa timp de 5 zile - stiu ca nu este deloc recomandata metoda aceasta de livrare a medicamentelor, insa ea era foarte sperioasa si chiar ma temeam sa pun mana pe ea, de 2 ori am prins-o dupa ce a iesit din colivie si de fiecare data s-a agitat foarte mult , aproape jumatate de ora i-a luat sa-si revina.

Ea oricum bea destul de multa apa in mod normal si a baut si cand era bolnavioara. A 2-a zi, marti, deja se simtea mai bine, a dat din aripi prin colivie (obisnuia sa faca asta in fiecare zi de 2-3 ori), manca normal, bea apa. Apoi insa starea ei s-a inrautatit vizibil, dormea mereu cu caputul in pene, nu mai manca asa de mult, de baut a continuat insa sa bea normal. Joi seara a dat ceva semne ca si-ar fi revenit, a mancat putin, insa a vineri dimineata am gasit-o obosita si respirand pe cioc, se chinuia cu fiecare inspiratie, avea aripioarele intinse spre spate. Am incercat sa o iau in mana, s-o alin cu orice, insa nu voia, se ferea mereu de noi. Dupa un sfert de ora a incercat sa se catere pe tavanul coliviei insa a cazut si a murit. A fost un moment de soc, efectiv nu am cuvinte sa va explic cum ne-am simtit atunci.
Baiatul a scos un tipat prelung parca de durere cand am luat-o din colivie, dar el parea a fi bine. Am ingropat-o la tara, sub un visin, stim ca acum e bine!

Tot vineri i-am luat o perusica noua, lutino, pe care o cheama Ella. S-au inteles de minune de la bun inceput, desi au cateva zile impreuna par a fi de-o viata pereche. Stiu ca ar fi trebuit sa-i tinem o perioada in carantina insa m-a durut sufletul sa-l vad pe baiat trist si abatut cum a fost toata ziua in care a murit Bella.

Azi insa baiatul a inceput sa devina mai apatic si am observat aceleasi simptome ca si la Bella - gainat verde crud, apos si a dormit foarte mult cu caputul in pene (l-am observat prin webcam toata ziua). Acum ca ne-am intors de la servici nu mai doarme asa, insa pare a fi slabit si apatic, nu se joaca, nu fluiera la Ella, nu mananca, nu mai bea apa.

Simptome respiratorii nu au avut deloc niciunul din ei, el nu este zburlit, doar penele de la fund deranjate, probabil de la gainatul mai moale. Efectiv nu mai stim ce sa mai facem, suntem disperati sa nu-l pierdem si pe Juko. Azi l-am sunat pe dl dr Tudor insa de-abia maine o sa mergem cu ei.

Ne-ar fi de ajutor orice sfat, poate cineva dintre voi s-a confruntat cu asa ceva (desi nu doresc nimanui!) si ne poate impartasi din experienta.

Curatenie le facem in fiecare zi, apa schimbata de 2 ori pe zi, doar plata si incercam sa luam cu concentratii cat mai mici de nitriti/nitrati. Mancare le dam Vitakraft cu iod, mai mananca ou fiert cu pesmet, mar, banana, morcovi. Nu le-am dat niciodata alimente interzise sau alte tampenii.

Va multumim din suflet,

Roxana si Catalin

#2 2012-05-10 19:41:45

Marcel
Owner
Locaţie Cluj-Napoca
Registered: 2005-01-28
Site web

Re: Perusi bolnavi

kazzaciov, imi pare rau pentru perusii tai sad. Simptomele descrise de tine sunt oarecum generale, dar asa e cu pasarile mici, e greu de pus un diagnostic.

Datorita evolutiei rapide a simptomelor, cel mai probabil e o boala infectioasa. Ma gandesc la megabacterie, ea determina slabirea rapida si apatia si e contagioasa printre pasari. De asemenea, ar putea fi o enterocolita (diaree), care e tot contagioasa.

Ai cumva vreo pisica sau un caine? Acestea pot transmite un timp de bacterie ce afecteaza pasarile omorandu-le in 24-48 de ore.

Sper sa isi revina perusul Juko si sa reziste pana maine si sa poata fi diagnosticat in mod corect.

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

#3 2012-05-10 19:50:58

kazzaciov
Membru

Marcel, iti multumim frumos pentru raspunsul rapid!

Nu avem alte animale si nici nu au intrat in contact cu altcineva in afara de noi.

Bella s-a luptat 5 zile cu boala, speram sa ne poata ajuta maine dl dr Tudor.

#4 2012-05-10 19:51:57

Marcel
Owner
Locaţie Cluj-Napoca
Registered: 2005-01-28
Site web

PS: Ar mai putea fi Candidoza http://www.birds-online.de/gesundheit/g … sis_en.htm . Daca e asta, atunci ar trebui sa nu ii dai alimente bogate in zaharuri si fructoza (fructe, morcovi, vitamine in apa).... Dar sa aiba parte de tratamentul aferent...

Pana la urma nu e chiar asa grav daca vorbesti cu dulapul. Mai rau e cand si dulapul vorbeste cu tine.

#5 2012-05-10 23:02:03

adita
Moderator
Locaţie bucuresti
Registered: 2007-03-30

o sa vezi ca dr Tudor o sa aiba grija de el sa il faca bine. sa ii specifici tot tot. si cum s-a purtat fetita , cum e si el . si sa ne tineti la curent smile sanatate multa . sa se faca bine si sa nu mai pierdeti vreunu ca e mult prea dureros sad

" speranta moare ultima "

#6 2012-05-11 21:22:37

kazzaciov
Membru

Am fost azi la domnul doctor. Suspecteaza o infectie a sistemului digestiv. Ne-a dat un antibiotic (probabil cu spectru larg de actiune) si a luat probe pentru analize. Analizele vor iesi in 5-7 zile, pana atunci ii administram tratamentul pe cioculet de doua ori pe zi.
Ne-a invatat cum sa il "imobilizam" in momentul in care ii vom da antibioticul.
Revenim la dansul vinerea viitoare. Juko este mai bine azi, il tinem sub observatie si o sa va tinem si pe voi la curent cu evolutia lui.

Va atasez doua poze cu "inculpatii".

2vngw3d.jpg
3178pyo.jpg

#7 2012-05-11 22:39:52

adita
Moderator
Locaţie bucuresti

te invidiez pt lutino 8-> e asa frumoasa smile ma bucur k incepe sa se simte mai bine. tin pumnii sa se faca bine. sa imi zici si mie daca reusesti cu imobilizatul. si mie mi-a aratat drTudor cum sa ii imobilizez daaarrrr nu imi iese cum ii iese dansului.
sanatate multa smile

#8 2012-05-11 23:01:48

kazzaciov
Membru

Putem sa iti transmitem numele crescatorului, mai avea 2 puiuti de lutino.
O sa testam maine de dimineata tehnica domnului doctor, speram sa ne iasa smile

#9 2012-05-12 00:19:06

adita
Moderator
Locaţie bucuresti

bafta. mi-ar place daarrr am zis ca nu mai iau nici un perus ... si nici nu ii mai las p ai mei sa faca pui pt ca pana in prezent am pierdut 4 sufletele ... si mai am o fetita bolnavioara siiii poveste lunga ...

#10 2012-05-12 16:10:29

begginer
Superadept
Locaţie Constanta
Registered: 2011-08-28

In general lutino cand sunt mici sunt mai sensibili si bolnaviciosi. Eu am avut problema cu femela mea a stat mult timp cufurita si nu avea grija de ea si chestii de genu.

Multi oameni isi imagineaza ca daca gandesc ca o pasare , vor ajunge sa zboare .

http://floringrigoras.sunphoto.ro

Antet forum